8 GB RAM ile yeni Raspberry Pi

Raspberry Pi Vakfı’nın Raspberry Pi 4’ü tanıtmasından neredeyse bir yıl sonra, 8 GB RAM’e genişletilen bir varyant şimdi kullanılabilir. Yaklaşık 75 $ ‘lık bir fiyatla, kredi kartı büyüklüğündeki bilgisayarlar için uygulama aralığını bir kez daha genişletmesi gerekiyor.

Raspberry Pi’nin ilk sürümü 2011 yılında 25 dolarlık bir öğrenme bilgisayarı olarak tanıtıldığından, mini sistem milyonlarca kez satıldı ve çok sayıda klonun modeli haline geldi. Donanım açıklandığı ve çoğaltmaya açıkça izin verildiği için. Ayrıca, Raspberry Pi sayısız zanaat projesi için ideal olduğunu kanıtladı. Diğer modellerin geliştirilmesi ve ardıl sistemler Raspberry Pi 2 ve 3 bunun sonucudur.
2019’un ortalarında Raspberry Pi 4, çeşitli RAM yapılandırmalarıyla kullanılabilen ilk Raspberry Pi oldu: 1, 2 veya 4 GB LPDDR4. Selefinden önemli ölçüde daha yüksek performanslara sahiptir. İlk kez, ağ arayüzü 1 Gbit / s hızlıdır – üreticiye göre tam verim de elde edilebilir. Raspberry Pi 4 Model B’nin diğer özellikleri arasında 802.11ac’a göre WLAN, Bluetooth 5.0, ikisi USB 3.0 ve ikisi USB 2.0 olan dört USB bağlantı noktası, 4K’ya kadar çözünürlüklere sahip iki monitör desteği (iki mikro HDMI ile gerçekleştirilir) Bağlantı Noktaları) ve HEVC videolarının donanım kod çözme. Bir USB C Tipi bağlantı noktası güç kaynağını önemli ölçüde geliştirir. Ethernet üzerinden Güç için pimler ve kameralar (CSI) ve ekranlar (DSI) için arabirimler vardır. Önceki modellerde olduğu gibi, bir dizi serbestçe programlanabilir I / O portu da mevcuttur. Yığın depolama için bir microSD kart veya USB yığın depolama cihazı mevcuttur.

Raspberry Pi Vakfı’na göre Raspberry Pi 4 başarılı. Şimdiye kadar neredeyse üç milyon adet satıldı. Bu arada donanım ve yazılım geliştirildi, bu nedenle mevcut yazılıma sahip bilgisayar daha az güç gerektiriyor, OpenGL ES 3.1 uyumlu, şimdi de USB depolama cihazlarından PXE ile önyükleme yapabiliyor ve bir Vulkan sürücüsü çalışıyor. Başından beri 8 GB RAM ile bir varyant tartışıldı, ancak sadece yılın başından beri 8 GB’lık kullanılabilir LPDDR4 modülleri mevcuttu. Şimdi 8 GB RAM’e sahip Raspberry Pi 4 gerçek oldu. Yaklaşık 75 $ fiyatla satılmaktadır. Karttaki güç kaynağının daha büyük RAM için değiştirilmesi gerekiyordu. Raspberry Pi’nin standart yazılımı Raspbian hala 32 bit bir sistemdir, ancak tam 8 GB’ı kullanabilir. Ancak, her bir işlem daha sonra 3 GB ile sınırlıdır. Bu sınırlamayı kaldırmak istiyorsanız, 64 bit Linux dağıtımı kullanabilirsiniz. Birçok dağıtımın Raspberry Pi 4 için bir varyantı vardır. Ancak Raspbian’ın kendisi 64 bittir. Debian 10’a dayanan revize edilmiş sistemin beta sürümü bir forum gönderisinde açıklanmaktadır. Aynı zamanda, işletim sistemi yeniden adlandırıldı: 32 ve 64 bit her iki varyant da şimdi Raspberry Pi OS olarak adlandırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir