Arduino ve Raspberry Pi arasındaki fark nedir?

İki mini bilgisayar Raspberry Pi ve Arduino birçok kişi tarafından rakip ürünler olarak görülüyor, aslında belli bir dereceye kadar, bu da doğrudur. Ama gerçekte tamamen farklıdırlar, birlikte uyumlu çalışmasının bir nedeni de budur.

Açıkçası Arduino diye bir şey yoktur. Bu isim bir yandan geliştirme aracını ve diğer yandan donanımı açıklar. Bu aynı zamanda Amerikan Arduino LLC ve İtalyan Arduino S.R.L’nin kurullarına da ayrılabilir. İki şirket şu anda mahkemede ,hangisinin Arduino adını taşıyabileceğiyle ile ilgili davaları devam ediyor. Temel olarak, Anakartlar birbiriyle uyumludur. Arduino isminin gelecekte sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılacağı, yapısal olarak aynı panoların dünyanın geri kalanında Genuino olarak satılacağı görülüyor. İsim anlaşmazlığından bağımsız olarak, kartlar farklı gereksinimleri karşılamak için farklı versiyonlarda mevcuttur.

Arduino ailesinden üç cihaz: Uno, Pro Mini ve LilyPad (Resimler: Arduino)

Raspberry Pi ile işler çok daha kolay: Donanıma işletim sistemi Raspberry Pi, örneğin Ubuntu Mate, Raspbian veya Windows 10 IoT Core deniyor. Raspberry Pi’nin çeşitli versiyonları da mevcuttur.

Raspberry Pi 2 Model B ve A + (Resimler: Multicherry, Florian Frankenberger / Wikipedia, CC-BY-SA 4.0)

Mikrodenetleyici vs. bilgisayar

Amatörler için, bir Raspberry Pi ve Arduino kartı neredeyse ayırt edilemez. Standart sürümde, her ikisi de yaklaşık iki kibrit kutusu boyutundadır ve bir USB bağlantısı ve programlama için önemli olan birkaç pim vardır. Bununla birlikte, Arduino programlama kodu almak için Windows, OS X veya Linux yüklü bir bilgisayara güvenirken, Raspberry Pi ayrı bir küçük bilgisayar, HDMI üzerinden bir monitöre bağlanan ve bir USB fare ve klavye ile kontrol edilen bir bilgisayardır.

Pratik açıdan, bu, bir Arduino’nun önceden yüklenmiş bir programı tekrar tekrar geri alabileceği anlamına gelir. Örnek: “Bir düğmeye bastığımda, panjur motoru on saniye boyunca etkinleştirilir.” İşlem her zaman aynıdır. Ancak, Ahududu tam bir bilgisayar olarak birkaç programı paralel ve birbiri ardına çalıştırabilir. Bir Ahududu, panjur programına birkaç değişken ekleyebilir: “Düğmeye bastığımda ve dışarıda karanlık olduğunda, evdeki ışık yanar.” Işık kontrolü daha fazla hesaplama ve komutun değişken parlaklık ile kombinasyonunu gerektirir. Sensör veya bir programlama arayüzü üzerinden erişilir.

Bir Arduino önceden yüklenmiş bir programı tekrar tekrar geri sarabilir

Farkla birlikte soru ortaya çıkıyor, Raspberry Pi aynı şeyi ve daha fazlasını yapmasına rağmen neden bir Arduino kullanmalısınız? Birincisi, Arduino panoları beş Euro’dan daha az bir fiyata satılıyor. Raspberry Pi için fiyatlar yaklaşık 20 Euro’dan başlar. Ayrıca, Arduino IDE yazılımı ile aynı görevi programlamak, bir Arduino’da daha önce tamamen yapılandırılmış bir işletim sistemi gerektiren bir Raspberry Pi’den daha kolaydır. Bu arada, bir Arduino’nun daha basit çalışması, bu kiti yeni başlayanlar için daha ilginç hale getirir.

Birbirini Tamamlayıcı

Cihazlar genellikle hobiler amacıyla, birlikte kullanılır. Örneğin, Raspberry Pi bir hesaplama yaparken, Raspberry Pi bunu bildirdiğinde Arduino bir motorun kontrolünü ele geçirir. Tersine, bir Raspberry Pi sadece bir Arduino Go’yu ilettiğinde karmaşık bir görevi işler. Cihazlar arasındaki bağlantı hem kablolu hem de kablosuz olarak çalışır. Bu, örneğin, kablo kepenkleri kullanılarak yenileme çalışmalarına gerek kalmadan panjurların evin her yerinde kontrol edilmesini sağlar. Bir Raspberry Pi merkezi kontrolü devralırken daha ucuz Arduino kartlarını tüm elektrikli cihazlara bağlamak düşünülebilir.

Örnek bira kutusu klavyesi

Çek bira üreticisi Staropramen, Raspberry Pi ve Arduino arasındaki ekip çalışmasının nasıl görünebileceğini gösterdi. Webstock 2012 teknoloji konferansında, şirket klavye olarak düzenlenmiş dokunmaya duyarlı bira kutuları sundu. Her bir kutudaki Arduino’lar, dokunulduğunda ilgili harfleri, sayıları veya özel karakterleri Ahududu’ya iletmenin basit görevlerini üstlendi. Bu sırayla sesi çıkarmak, televizyonda görüntülemek ve veri iletmek için kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir