Biyolojik zeka bir fırsattır

Bilim editörü Klaus Zintz, doğanın yeni ürünler için bir rol model olarak biyoloji ve ekonominin iyi bir kombinasyonu olduğunu söylüyor.

Kemikleri, kasları ve tendonları olan bir robot mu? Biyoloji ve teknoloji arasındaki bağlantıya bir örnek.

Almany’da yeni bir yetkinlik merkezi var: bu sefer biyo-zeka. Biyoloji ve teknolojinin disiplinler arası kombinasyonu şüphesiz sürdürülebilir bir gelecek için iyi bir şeydir. Buna ek olarak, biyo-akıllı teknolojilerinin tarım ve beslenmeden tıbba, enerji sektörüne ve tüketime kadar birçok alanda sunduğu muazzam ekonomik potansiyel. Özellikle Baden-Württemberg, sadece bilimsel değil ekonomik fırsatlardan da yararlanmak için altyapısı ile mükemmel bir temel oluşturmaktadır. Bu, ülkenin kendini otomatik olarak dünyanın tepesine fırlatacağı anlamına gelmez: ABD ve Çin gibi diğer ülkeler zaten bu sektörde iyi durumdalar.

Yetkinlik merkezinin başlatıcılarının, bu projenin sosyal boyutunun özellikle Almanya’da, birçok şüpheci ve endişe duyanlar ile ne kadar önemli olduğunu tanıması memnuniyet vericidir. Biyo-akıllı ürünler kulağa hoş geliyor – ancak yeşil genetik mühendisliğinin tarım sektöründe gösterdiği gibi, olası riskler nedeniyle de reddedilebilirler. Bu nedenle fırsatları ve riskleri açık bir şekilde tanımlamak ve daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolda nüfusu erkenden almak daha önemlidir. Bunun için akıllı biyoteknoloji şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir