Facebook düşünce gücüyle kontrolü geliştiriyor

Akıllı telefonunuzu kullanmadan kısa mesaj gönderilsin mi? Facebook şimdi düşüncelerini kullanarak cihazları kontrol etmek isteyen bir başlangıç ​​şirketi satın aldı. Elon Musk da ilgili teknoloji üzerinde çalışıyor.

Facebook’un amacı bu teknolojiye yatırımlar yaparak, bilgisayarların yakında saf zihinsel güçle kontrol edilmesini sağlamak.

Menlo Park – Teknoloji olanakları sadece bilim kurgu hayranlarını sandalyelerinde gergin bir şekilde kaymaz hale getirmekle kalmaz: saf düşünce gücü ile, cihazlara soru sormak veya “Siri” veya “Alexa” ya sadece komut vermek zorunda kalmamış gibi kullanabilecekler ve insanlar gelecekte hiçbir şey söylemeden birbirlerini anlayacaklar.

Facebook şimdi cihazları düşüncelerle kontrol etmek isteyen bir girişimci firması ​​aldı. New York ve San Francisco merkezli şirket Ctrl-Labs, kaslara giden nöronal sinyalleri tanıyan ve bilgisayar için komutlara dönüştürebilen bir bileklik kullanıyor.

Bu şekilde, örneğin, bir fotoğraf sadece düşünerek bir arkadaşıyla paylaşılabilir, Facebook yöneticisi Andrew Bosworth Salı gecesi devralmanın tamamlandığını söyledi.
Facebook’un bu teknolojiye ilgisi uzun zamandır ilgilenmektedir.. 2017 ilkbaharında, o zamanlar Facebook araştırma laboratuvarının başkanı Regina Dugan, insanların beyne doğrudan bilgisayara kelime yazmasına izin vermeyi düşündüklerini bildirdi. Bu, örneğin, akıllı telefonu çıkarmadan metin mesajları göndermeyi mümkün kılacaktı, o zaman söylendi. Aslında zihinleri okuyabilen bir teknoloji olurdu.

Bu teknoloji özellikle klavye ve ekran olmadan bilgisayarların kontrolü, örneğin gözlük ile AR (Artırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) segmentlerinde umut vericidir.

Hayallerden oluşan şeyler
Fikir, kafadaki sensörleri kullanmaktı çünkü implantlar pratik değildi. Bu arada, teknoloji milyarderine ait bir şirket ve Tesla patronu Elon Musk, nöronal doku ile birleştirilebilecek bir madde geliştirmek için çalışıyor.

Crunchbase iş platformuna göre, Ctrl-Labs şimdiye kadar Google’ın GV ve Amazon’un Alexa Fonu dahil olmak üzere yaklaşık 67 milyon dolarlık bir yatırımcı hacmine sahipti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir