Genode 20.05 yayınlandı

Ücretsiz işletim sistemi çerçevesinin 20.05 sürümü Genode, ARM için bir sürücü altyapısı, ARMv7 ve ARMv8 için birleştirilmiş sanal makineler, disk şifreleme ve Linux altında bileşenleri kapalı bir şekilde çalıştırma yeteneği getiriyor.

Genode tüm bir işletim sistemini değil, bir mikro çekirdeğe dayalı süreçlerin güvenli bir şekilde birlikte çalışmak için nasıl yapılandırılabileceğini tanımlayan bir mimariyi tarif eder. Bu amaçla, geliştiriciler hiyerarşik bir model geliştirdiler ve tek tek bileşenlerin yalnızca belirli bir alandaki “güvenilir bilgi işlem tabanı” olarak bilinen hiyerarşi içinde iletişim kurabilmesini sağlıyorlar. Genode, Linux’u, L4 mikro çekirdeğinin çeşitli versiyonlarını veya NOVA mikro hipervizörünün daha da geliştirilmesini kullanabilir.
Genode’nin yeni 20.05 sürümü bu yıl için hedeflerin uygulanmasına devam ediyor. 20 Şubat’tan bu yana geçen kısa süre için yeni sürüm birçok teknik gelişme içeriyor. Artık, genişletilmiş otomatik testler de dahil olmak üzere pratik kullanım için daha iyi silahlandırılmıştır. En büyük yeniliklerden biri, x86 sürücüsünden öğrenilen, ancak tamamen yeni olan ARM için bir sürücü altyapısının tanımıdır. Sayısız tek yonga sistemli (SoC) ARM’nin çeşitliliği nedeniyle, pano destek paketleri büyük önem taşımaktadır. Genode havuzunun dışında da bulunabilirler.

Genode Linux çekirdeğinde çalışırken, Genode’un yetenek tabanlı güvenlik modeli geçersiz kılındı. Bu artık değişti. RPC sistemi Linux için uygun şekilde uyarlanmıştır ve istemcilerin yapmasına izin verilen sistem çağrıları seccomp kullanılarak kesinlikle kısıtlanmıştır.

Genode 20.05 için Tutarlı Blok Şifreleyici (CBE) tamamlandı. Disklerin veya genel blok aygıtlarının şifrelenmesine ek olarak, bileşen ayrıca uygulanan tam bir anahtar yönetimi içerir. Temel anahtar harici bir belirteçte saklanabilir (güven bağlantısı). Sistemin daha ayrıntılı bir açıklamasının yakında yayınlanması bekleniyor.

“Genode Foundations” kitabında, geçen yıl yapılan değişiklikler dikkate alınarak yeni bir revizyon mevcut. Kitap, Genode web sitesinde ücretsiz olarak PDF dosyası olarak mevcuttur. Genode 20.05 hakkında daha fazla bilgi sürüm notlarında bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir