Korona virüsünden korunma yolları (DSÖ)

Dünya sağlık örgütü tarafından  açıklanan korona virüs uyarılar ve gerçek korunma yöntemleri.

İnternette covid-19 yani korona virüsü için bir çok bilgi var peki bu bilgilerin doğruluğundan ne kadar eminiz, yanlış bilgilerden nasıl kaçınabiliriz. Korona virüs hastalığı (COVID-19) yeni bir virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır.

Şu anda korona virüs hastalığını (COVID-19) önleyen bir aşı yoktur.

NASIL YAYILIR?

Koronavirüs hastalığı en çok, hastalığa yakalanmış kişilerle öksürdükleri veya hapşırdıkları sırada temasla bulaşır. Ayrıca kişilerin, üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunup daha sonra kendi gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmaları yoluyla da bulaşır.

Şunlara dikkat ederseniz hem kendinizi koruyabilir hem de virüsün başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz:

Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi düzenli olarak ve alkol bazlı bir el temizleme jeliyle ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın.

Neden? Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı bir temizleyiciyle ellerinizi ovmak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.

Sosyal mesafeyi koruyun

Kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az 1 metre (3 feet) mesafe bırakın.

Neden? Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, öksüren kişinin hastalığı varsa, COVID-19 virüsü sizede bulaşabilir.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının

Eller birçok yüzeye dokunuyoruz ve yüzeydeki virüsleri alabiliriz. Kirli eller ile virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilirsiniz. Oradan, virüs vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

Solunum hijyenini uygulayın

Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir. Ardından kullanılmış dokuyu hemen atın.

Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın ve önceden arayın. Yerel sağlık kurumunuzun talimatlarını izleyin.

Çünkü,  Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Yapılması gerekenler

  • Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı sıvıyla ovalamak
  • Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık mendille ya da dirseğiniz içi ile kapatmak
  • Kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temastan (1 meter) kaçınmak
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalıp kendinizi diğer kişilerden ayrı tutmak

Yapılmaması gerekenler

  • Elleriniz temiz değilken gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmak

Hastalık kuru öksürük, ateş ve daha ciddi vakalarda nefes almada zorluk gibi semptomlarla birlikte solunum yolu sorununa (grip gibi) yol açar. Ellerinizi sık sık yıkayarak, yüzünüze dokunmaktan kaçınarak ve kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temasta (1 metre) bulunmayarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir