Raspberry Pi LAMP Kurulumu

Raspberry Pi’yi web sunucusu olarak kullanma

Tek kartlı bilgisayar Raspberry Pi , bir Raspberry Pi web sunucusunu kendiniz çağırmanız için kısa sürede yapılandırılabilir. Performansı ticari olarak satılan varyantlardan daha düşük olsa bile – Raspberry Pi’deki özel bir web sunucusu bazı alanlarda yararlı olduğunu kanıtlamaktadır: Örneğin, kendi web sitenizi bir test ortamında kontrol etmek ve barındırmak istiyorsanız veya dosyaları kendiniz yönetmek ve bir bulut aracılığıyla sunmak istiyorsanız istiyorum. Eğiticimiz, ücretsiz bir LAMP yazılım paketi kullanarak küçük bilgisayarda kendi web sunucunuzu nasıl kuracağınızı anlatır.

Raspberry Pi web sunucusu neler yapabilir?

Raspberry Pi’yi web sunucusu olarak kullanıyorsanız, donanımının sınırlı olduğunu bilmelisiniz. Bilgisayar, bir Internet servis sağlayıcısından kiraladığınız geleneksel web sunucularından daha düşük performansa sahiptir . Raspberry Pi, çok sayıda ziyaretçiye sahip web siteleri için olduğu gibi daha karmaşık İnternet teklifleri (çevrimiçi mağazalar veya çok fazla dinamik içeriğe sahip web siteleri gibi) barındırmak için uygun değildir. Kendi internet bağlantınızın genellikle yetersiz bant genişliği, Raspberry Pis’i tam teşekküllü bir sunucu olarak kullanma yolunda da durur.

Bununla birlikte, Raspberry Pi üzerinden çalıştırılan bir web sunucusu için çeşitli uygulama alanları vardır: İnternet bağlantısı olan bir ev sunucusu olarak veya örneğin bir şirket ağı için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi web sitelerini test etmek veya düşük ziyaretçi sayısına sahip küçük bir web sitesini tamamen barındırmak için kullanılabilir. Ayrıca kendi bulutunuzu çalıştırmak veya ev otomasyonu (ışık kontrolü, ısıtma, vb.) İçin programlar ayarlamak için de kullanabilirsiniz.

Diğer bir avantaj Raspberry Pi web sunucusunun düşük işletme maliyetleridir: sadece internet bağlantısı ve elektrik gerektirir. Kural olarak, ikincisi 5 watt işaretini aşmaz, bu da web sunucusunun sürekli çalışmasının fiyat üzerinde çok az etkisi olduğu anlamına gelir. Ayrıca, gerekli bileşenlerin bir defalık edinme maliyetleri de yönetilebilir.

Raspberry Pi web sunucusu için gereksinimler

Aşağıda sunulan web sunucusu, Raspberry Pi’yi bir web sunucusu olarak ayarlamak için birçok varyanttan birini temsil eder. Bunun için küçük bilgisayara ek olarak aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • Raspbian işletim sisteminin kurulu olduğu SD kart
  • İnternet bağlantısı – örneğin bir ağ kablosu (önerilir) veya WLAN ile
  • Mikro USB kablosu ile güç kaynağı

Bir web sunucusu “başsız” (ekran ve giriş aygıtları olmadan) çalıştığından ve bu en fazla enerji tasarrufu sağlayan varyant olduğundan , ideal olarak SSH aracılığıyla sunucuya uzaktan erişimi ayarlayın: MacOS için Terminal, Windows için bir SSH istemcisi (PuTTY, WinSCP gibi ) veya Unix için OpenSSH kullanan İşletim sistemleri), bir bilgisayar, akıllı telefon veya başka bir cihaz kullanarak web sunucusunu kolayca ayarlayabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. SSH aracılığıyla yönetim yapmayı seçtiyseniz, ikisini bağlamak için SSH istemcinize Raspberry Pi’nizin IPv4 adresini girin. Raspberry Pi’nizin IP adresini bilmiyorsanız, bunu terminalde ana bilgisayar adı -I komutuyla (veya alternatif olarak ifconfig ile ) çağırabilirsiniz. Raspberry Pi başsız kullanırsanız, yönlendiricinizi web tarayıcınızda (genellikle 192.168.0.1’de veya bir Fritz! Box’ınız varsa fritz.box üzerinden) yönlendirerek adresinizi yönlendiriciniz aracılığıyla öğrenebilirsiniz .

Web sunucusunu özel bir bulut veya daha fazla depolama alanı gerektiren diğer uygulamalar için kullanmak istiyorsanız, depolama kapasitesini artırmanız gerekir. Raspberry Pi ile bu, USB bellek çubuğu veya harici sabit sürücü ile kolayca mümkündür.

Bir sunucuyu aynı IP adresi altında kalıcı olarak erişilebilir yapma

Sunucuların yalnızca çevrimiçi olmaları gerekmez, böylece kullanıcılar istedikleri zaman erişebilirler, aynı zamanda aynı IP adresinden de sürekli olarak erişilebilirler. Bununla birlikte, genellikle, bir ev sunucusunun İnternet bağlantısı yalnızca dinamik bir IP adresine sahiptir . Bu düzenli olarak değişir (genellikle 24 saat sonra) ve böylece sunucunun her zaman aynı IP adresi altında erişilebilir olmasını önler. Statik bir IP adresi burada yardımcı olabilir, ancak her İnternet servis sağlayıcısı tarafından sunulmaz (ve eğer öyleyse, sadece ek aylık maliyetlerle).

Ancak, sunucuyu aynı adreste barındırmanın başka yolları da vardır; örneğin dinamik DNS ( DDNS ) ile. Hem ücretli hem de ücretsiz DDNS hizmetleri vardır. Burada bir etki alanı adı kaydeder ve bir bilgisayara veya yönlendiriciye bağlarsınız. Internet erişiminizin geçerli IP adresi her zaman yazılım kullanılarak otomatik olarak etki alanı adına atanır; bu, sunucunun aynı adla çevrimiçi olarak sürekli erişilebilir kaldığı anlamına gelir.

Bir Fritz! Box yönlendiricisine sahipseniz ve Internet’e erişmek için kullanıyorsanız başka bir seçenek de mevcuttur – üreticinin web sitesindeki yönlendiricide dinamik DNS’nin nasıl ayarlanacağı hakkında birçok bilgi bulacaksınız.

Raspberry Pi web sunucusunu LAMP ile kurma

Aşağıdaki öğreticide, Raspberry Pi’nize LAMP yığını adı verilen bir web sunucusu ayarladınız. LAMP , aşağıdaki bölümlerden oluşan bir program paketinin kısaltmasıdır: Linux işletim sistemi (bu derste: cihazda bulunan Raspbian), bir Apache web sunucusu, bir MySQL veritabanı ve PHP komut dosyası dili. LAMP paketine ek olarak, phpMyAdmin de kurulur.

İlk olarak Raspberry Pi’nizdeki giriş konsolunda (terminal) oturum açın. LAMP yazılım paketini kurmaya başlamadan önce, öncelikle şu iki komutla yüklenmiş olan tüm paketleri güncellemelisiniz :

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Şimdi tek tek LAMP bileşenlerini kurmaya başlayın. Eğitici, her bir ara adımı vurgulamak ve açıklığa kavuşturmak için adım adım yol gösterir. Bazı önemli ilişkiler açıklanır ve ilgili kurulumun işlevselliğini kontrol edebileceğiniz test çalışmaları gösterilir.

Apache’yi Kurun

Apache HTTP Sunucusu çok hızlı bir şekilde kurulabilir. Bunu tek bir komutla ayarladınız – aynı durum Raspberry Pi web sunucusunun diğer üç LAMP bileşeni için de geçerlidir. Apache 2 için terminalde şu komutu girin:

sudo apt-get install apache2
Yüklemenin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için , tarayıcınızın URL çubuğundakiRaspberry Pi’nin IP adresine gidin. Apache 2 doğru bir şekilde ayarlandıysa, tarayıcıda artık “Çalışıyor!” Bu HTML sayfası, /var/www/html/index.html dizininde Raspbian Jessie’nin altında bulunur; Bununla birlikte, Raspbian’ın eski versiyonunda, /var/www/index.html altında saklanır. Dizinde sayfayı düzenleyebilir ve istediğiniz sayıda başka web sitesi oluşturabilirsiniz:
sudo nano /var/www/index.html
veya
sudo nano /var/www/html/index.html

Herhangi bir değişiklik yaptıysanız, sayfayı yeniden yükledikten sonra bunları tarayıcıda görebilmeniz gerekir.

PHP’yi kur

Web sunucusunun yalnızca HTML, CSS ve JavaScript dosyalarını değil, PHP’yi de işleyebilmesi için PHP5’i yükleyin .

sudo apt-get install php5 libapache2-mod-php5

Şimdi / var / www altında bir PHP dosyası oluşturabilirsiniz . Test olarak phpinfo.php dosyasını oluşturun:

sudo nano phpinfo.php

Şimdi editörde aşağıdaki eklemeleri yapın:

<?php phpinfo(); ?>
Tarayıcıda Raspberry Pi IP adresinizi ve ardından /infophp.php ( 192.168.XX / phpinfo.php ) çağırırsanız , ilgili sayfa görünmelidir. Bu durumda, PHP de Raspberry Pi’nizde tamamen kurulmuş olacaktır.

MySQL kurulumu

MySQL ile web sunucusunun veritabanını oluşturursunuz. Komut hakkında:

sudo apt-get install php5-mysql mysql-server mysql-client
bunun için gereken her şeyi kurun. Kısa bir süre sonra MySQL için root şifresini ayarlamanız istenecektir.Bu yapıldıktan ve veritabanının kurulumu tamamlandıktan sonra, MySQL (komut:
sudo /etc/init.d/mysql restart
veya Raspberry Pi terminalden 
sudo reboot
ile yeniden başlatarak kurulumu tamamlayın.

PhpMyAdmin’i kurun

PhpMyAdmin kullanımı MySQL yönetimi için idealdir . Bu ücretsiz yazılımla, tarayıcıdaki bir grafik kullanıcı arabirimini kullanarak veritabanını kolayca yönetebilirsiniz. Yükleme için bu komutu yürütün:

sudo apt-get install phpmyadmin

Görünen ekranda, web sunucusu olarak Apache 2’yi seçin. Aşağıda phpMyAdmin yönetim veritabanının yüklenip yüklenmeyeceği sorulur – bu da olumlu cevap verir. Sonra phpMyAdmin (MySQL şifresi ile aynı olabilir) için bir şifre ayarlarsınız ve kurulum tamamlanır.

Son olarak, yeni kurulan phpMyAdmin’i Apache web sunucusuna bağlamanız gerekir. Bunu, apache2.conf yapılandırma dosyasını Nano Editör ile düzenlemek için kullanabileceğiniz aşağıdaki komutla yapabilirsiniz:

sudo nano /etc/apache2/apache2.conf
Şimdi imleci yapılandırma dosyasının sonuna götürün (“Ctrl” + “V” tuş bileşimine art arda basabilirsiniz) ve dosyaya buraya yeni bir satır yazabilirsiniz:
Include /etc/phpmyadmin/apache.conf
Şimdi “Ctrl” + “O” kısayolunu kullanarak değişiklikleri kaydedin ve “Ctrl” + “X” ile yapılandırma dosyasını kapatın. Ardından, konsoldaki başka bir komutla Apache web sunucusunu yeniden başlatın:
/etc/init.d/apache2 restart
Artık web sunucunuz tamamen kurulmuş değil, aynı zamanda veritabanı da web tarayıcısında phpMyAdmin ile yönetilebiliyor. Bunu yapmak için, URL çubuğuna Raspberry Pi IP adresini girin ve ardından / phpmyadmin( 192.168.XX / phpmyadmin ) girin ve phpMyAdmin sayfasına ” rootkullanıcı adıyla ve daha önce tanımladığınız MySQL ile kaydolun Şifre . Oturum açtığınız anda, veri kayıtlarını phpMyAdmin’de listeleyebilir, veritabanları ve tablolar oluşturabilir veya silebilir ve diğer bazı işlevleri kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi web sunucusunun uygulama alanları

Web sunucunuz artık temel olarak yapılandırılmıştır ve kullanıma hazırdır. Örneğin, web sunucunuzu HTML ve PHP sayfalarıyla doldurarak bir web sitesi oluşturabilir ve barındırabilirsiniz . Tek tek web sitelerini doğrudan / var / www (Raspbian Wheezy) veya / var / www / html (Raspbian Jessie) dizini altındaki Raspberry Pi üzerinde oluşturabilirsiniz. Veya sayfaları, seçtiğiniz bir web düzenleyicisiyle harici bir bilgisayarda oluşturabilir ve ardından SFTP istemci yazılımını kullanarak web sunucusuna aktarabilirsiniz. Bu FileZilla , WinSCP, PuTTY veya OpenSSH gibi programlarla elde edilir.

Web sitesi barındırma ek olarak, web sunucusu diğer birçok proje için de uygundur. Bu, Raspberry Pi web sunucusunu özel bir dosya ve medya sunucusu olarak kullanmayı mümkün kılar. Ayrıca, ownCloud ücretsiz yazılımı ile üzerinde özel bir bulut kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Dosya barındırma programı, dosyaları bulutta saklamanıza, erişmenize ve senkronize etmenize olanak tanır. Raspberry Pi web sunucusuyla uygulanabilecek projelerin listesi uzundur – kendi web sunucunuzla artık kendi kişisel projenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Web sunucusu güvenliği

Web sunucusu güvenliğine dikkat etmelisiniz. Özellikle bir sunucu Internet’e kalıcı olarak bağlıysa, büyük olasılıkla er ya da geç saldırıya uğrayacaktır. Bu nedenle, web sunucunuzu her zaman en son güncellemelerle güncel tutmanız ve barındırma sırasında aşırıya kaçmamanız önemlidir. Her şeyden önce, hassas verileri bir web sunucusu üzerinden yalnızca neyi göz önünde bulundurmanız gerektiğinden eminseniz barındırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir